Kamizelka – streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór rozpoczyna się od przedstawienia sytuacji narracyjnej – osoba mówiąca w utworze wylicza zawartość swojej szuflady. Są tam: młodzieńczy dramat napisany na lekcji łaciny, bukiet zasuszonych kwiatów i stara kamizelka. Następnie dostajemy znaczący opis ostatniego z przedmiotów, w którym podkreśla się zniszczenia widoczne na materiale. Narrator wskazuje również na ślady ciągłego zwężania kamizelki, a z tego wyciąga wniosek, że zapewne właściciel musiał chudnąć w szybkim tempie. Wspomnienia te nie są mu już jednak bardzo bliskie, gdyż mówi, że teraz chętnie pozbyłby się zbędnego przedmiotu.

Po części „refleksyjnej” zaczyna opowiadać historię właściciela kamizelki i jego żony. Było to młode małżeństwo – dawni sąsiedzi narratora. W bardzo skrótowej formie streszcza wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni od kwietnia do listopada. Dowiadujemy się, że w kwietniu zamieszkało obok młode małżeństwo wraz ze służącą. W lipcu służąca odeszła, a w październiku w mieszkaniu pozostała już tylko sama pani, która ostatecznie również wyprowadziła się, sprzedawszy wszystkie pozostałe przy niej meble i pamiątki, w tym właśnie mężowską kamizelkę. Tę nabył od miejscowego żydowskiego handlarza narrator. Kupił ją za sumę znacznie przekraczającą jej wartość, bo zapłacił pół rubla, podczas gdy pani sprzedała ją za 40 groszy.

Następnie narrator relacjonuje, jak zakupiony przedmiot skłonił go do refleksji nad losem żony byłego właściciela. Pojawiają się wspomnienia. Opowiadacz cofa się pamięcią do początków „znajomości” z parą. Relacjonuje jej historię z większą szczegółowością.

Było to młode małżeństwo: on był urzędnikiem, a ona dawała lekcje w mieście. Żyli bardzo skromnie, ale wzajemne uczucie pozwalało im przetrwać nawet najgorsze chwile. Razem pracowali na utrzymanie domu. Narrator często widział ich pogrążonych w pracy bardzo późno w nocy: on uzupełniał dokumenty, a ona szyła. Przypomina także ich coniedzielny zwyczaj chodzenia na spacery i jedzenia na mieście – mimo że posilali się wodą i piernikami zachowywali się tak naturalnie, jakby przywykli do luksusów na co dzień i wyglądali na szczęśliwych. Niestety, w lipcu ich spokojne egzystowanie zostało zakłócone przez chorobę pana, która z początkowego niegroźnego przeziębienia przerodziła się w długotrwałe niedomaganie. Pewnej nocy chory dostał krwotoku. Pani w panice ruszyła na poszukiwania lekarza. Ten próbował ją uspokoić, jednak w trakcie zadawania pytań na jaw wychodziła coraz większa beznadziejność sytuacji: okazuje się, że niedawno chory przechodził zapalenie płuc. Obydwoje jednak próbują załagodzić sytuację, zbagatelizować problem. Ostatecznie po zbadaniu pana lekarz potwierdza, że nic mu nie jest. Jednak sposób jego wypowiedzi a także znaczące stwierdzenie: „a resztę zdać na Boga” świadczy po prostu o niemożności niesienia pomocy choremu. Jego los zdaje się być raczej przesądzony.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Życiorys Bolesława Prusa
2  Kamizelka - plan wydarzeń
3  Kamizelka jako nowela – teoria sokołaartykuł / utwór: Kamizelka – streszczenie • Kamizelka to piękna lektura i powinna znaleźć się w wykazie lektur obowiązkowych do gimnazjum. Gdy w wykazie zabraknie takich książek jak ta, a za nie wejdą nowe książki takie ,,współczesne dziadostwa" to świat zejdzie na psy!
  Anonim ()

 • Tę nowelkę czytałam z własnej nie przymuszonej woli w podstawówce... ;) wtedy jeszcze nie rozumiałam jej tak jak dziś, na chwilę obecną zmieniła ona zupełnie dla mnie sens. Polecam. Jeśli chodzi o stronkę - z.a.j.e.b.i.s.t.a. Szacuneczek. :) Pozdro. ;)
  czekolada (gustrex1994 {at} o2.pl)

 • Pamiętam to jeszcze z gimnazjum, na matmie się przeczytało :) Dzisiaj tylko streszczenie (dobrze napisane), a o maturze za rok wole w ogóle nie myśleć :O
  Ądrzej ()

 • mi sie bardzo ta lektura podoba chce ja nawet zaliczyc w szkole jednak mam dwumiesieczne malenstwo i musze sie przylozyc zeby skonczyc szkole zostalo mi dwa lata technikum. ah
  aneczka (xannaburchardtx {at} o2.pl)

 • Mimi! Bez przeszłości nie będziesz w stanie poprawnie pojąć teraźniejszości. Wszystko jest ze sobą powiązane. Ot taki chociażby Wiedźmin, ma w sobie tyle motywów, odniesień do historii, że przeciętny czytelnik bez głębszej znajomości kontekstów literackich nie dostrzeże większości z nich, a co za tym idzie zna tylko powierzchowny wydźwięk książki. Chyba, że mówimy o czytaniu mniej ambitnych pozycji, w których wszystko jest napisane jak krowie na rowie, to rzeczywiście 'staroci' nie potrzebujesz. Dziwie się, że piszesz to akurat przy Kamizelce, która wg. mnie ma bardzo ponadzczasowy wydźwięk, sądzę, że do dziś wzrusza niejednego. Jej prostota, zarówno fabuły jak i języka niesie za sobą niezwykle smutną treść. Może właśnie na tym polega urok prostoty, zbędne pompatyczne słowa mogłyby tylko zniszczyć ten utwór. Łatwiej byłoby mi zrozumieć gdybyś swoje oburzenie wyrażała np. w stosunku do Kordiana, którego wg. mnie o wiele ciężej pojąć w dzisiejszych czasach. W lekturach fascynujące jest to, że zawierają w sobie drugi sens, często odwołujący się do ówczesnej sytuacji historycznej. W każdym fragmencie można coś odnaleźć, każda książka po omówieniu w stopniu większym lub mniejszym mnie zaskakuje. Rozumiem, że można nie lubieć czytać lektur, ale nie twierdź proszę, że nie mają nic wspólnego z współczesnością, bo mają mnóstwo, wystarczy tylko spojrzeć na nie z innej perspektywy, bez uprzedzeń
  Ola (kujasz93 {at} wp.pl)

 • Utwór rozpoczyna się od przedstawienia sytuacji narracyjnej – osoba mówiąca w utworze wylicza zawartość swojej szuflady. Są tam: młodzieńczy dramat napisany na lekcji łaciny, bukiet zasuszonych kwiatów i stara kamizelka. Następnie dostajemy znaczący opis ostatniego z przedmiotów, w którym podkreśla się zniszczenia widoczne na materiale. Narrator wskazuje również na ślady ciągłego zwężania kamizelki, a z tego wyciąga wniosek, że zapewne właściciel musiał chudnąć w szybkim tempie. Wspomnienia te nie są mu już jednak bardzo bliskie, gdyż mówi, że teraz chętnie pozbyłby się zbędnego przedmiotu.
  Alicja (kiss29 {at} op.pl)

 • Taaak analfabetyzm!! Czasy się dawno zmieniły a my cały czas musimy czytać jakieś starocie. Dzisiaj mówi się inaczej, myśli się inaczej i inaczej żyje. Więc jak młodzież ma w pełni zrozumieć te stare książki. Powinien nadejść w końcu czas na coś nowego. Jak kultura ma się rozwijać stojąc w miejscu?!
  Mimi (klaosk33 {at} wp.pl)

 • ja tą lekturę mam w 1 gim. na początku myślałam, że ta książka to jakiś banał, ale gdy przeczytałam streszczenie, strasznie zaciekawił mnie ten utwór... koniecznie muszę ją przeczytać : )
  Daria (ilaendri {at} gmail.com)

 • mam tą ksiażke w mojej prezentacji na mature... i juz przeczytałam dawno ksiazke ale fajnie ze mozna sobie tak szybko przeczytac opracowanie:) bardzo dobra strona z opracowaniami!!ogromny szacun:):):)
  Olciaa (lola1989 {at} .amorki.pl)
Tagi: