Kamizelka – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Małżonkowie starają się jednak zachować wiarę i pogodę ducha, mimo że choroba się przedłuża. Zmusza to pana do porzucenia pracy, a żonę jego do dawania jeszcze kilku dodatkowych lekcji. Spędzała tak czas od rana do wieczora z przerwą na ugotowanie mężowi obiadu. Wieczory spędzali razem, ale wtedy też nie próżnowała, bo, aby zarobić na utrzymanie domu, brała więcej szycia.

Pod koniec sierpnia pani udała się na rozmowę z lekarzem, który zapewne powiedział jej prawdę o stanie zdrowia męża. Gdy spłakana wróciła do domu pan zaczął natarczywie wypytywać o swój stan, aż wreszcie, patrząc jej w oczy, zapytał, czy umrze. Żona dzielnie zniosła to spojrzenie, uspokoiwszy w ten sposób męża. Ten atak niepewności nie powtórzył się już więcej. Pewnego dnia jednak chorego zafrapował fakt, że jego kamizelka stała się aż tak luźna, co oznaczałoby, że dużo schudł. Od tej chwili bacznie śledził poziom luźności kamizelki. Raz nawet wydawało mu się, że stała się nieco ciaśniejsza. Gdy poinformował o tym żonę, ta łagodnie starała się sprowadzić go na ziemię, tłumacząc, że nie mógł przytyć tak nagle. Pan zaczął traktować kamizelkę jak miernik swojego stanu zdrowia. I gdy zdawało mu się, że przytył, rzeczywiście przyznał się żonie do „manipulowania” długością paska kamizelki. Skracał go sukcesywnie, aby nie niepokoić małżonki swoim nadmiernym chudnięciem. Pani nie odpowiedziała nic. Cały wieczór spędzili w swoich objęciach, a chory wykazywał niezwykłe wzruszenie i wiarę w możliwość wyzdrowienia, bo „kamizelka nigdy nie skłamie”.

Na tym kończą się wspomnienia. Powracamy do sytuacji początkowej. Narrator dopełnia obrazu całości, mówiąc że nad kamizelką pracowały dwie osoby:
pan - co dzień posuwał sprzączkę, ażeby uspokoić żonę, a pani co dzień - skracała pasek, aby mężowi dodać otuchy…
Utwór kończy refleksja narratora dotycząca możliwości spotkania się pary po śmierci, w celu wyjawienia swojej „tajemnicy”. Ostatnie zdanie wprowadza jednak w tę pesymistyczną wizję szansę odwrócenia losu, bo
któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?...


Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Nowele pozytywistyczne - wiadomości wstępne
2  Miejsce nowelistyki w twórczości Bolesława Prusa
3  Kamizelka jako nowela – teoria sokołaartykuł / utwór: Kamizelka – streszczenie • Kamizelka to piękna lektura i powinna znaleźć się w wykazie lektur obowiązkowych do gimnazjum. Gdy w wykazie zabraknie takich książek jak ta, a za nie wejdą nowe książki takie ,,współczesne dziadostwa" to świat zejdzie na psy!
  Anonim ()

 • Tę nowelkę czytałam z własnej nie przymuszonej woli w podstawówce... ;) wtedy jeszcze nie rozumiałam jej tak jak dziś, na chwilę obecną zmieniła ona zupełnie dla mnie sens. Polecam. Jeśli chodzi o stronkę - z.a.j.e.b.i.s.t.a. Szacuneczek. :) Pozdro. ;)
  czekolada (gustrex1994 {at} o2.pl)

 • Pamiętam to jeszcze z gimnazjum, na matmie się przeczytało :) Dzisiaj tylko streszczenie (dobrze napisane), a o maturze za rok wole w ogóle nie myśleć :O
  Ądrzej ()

 • mi sie bardzo ta lektura podoba chce ja nawet zaliczyc w szkole jednak mam dwumiesieczne malenstwo i musze sie przylozyc zeby skonczyc szkole zostalo mi dwa lata technikum. ah
  aneczka (xannaburchardtx {at} o2.pl)

 • Mimi! Bez przeszłości nie będziesz w stanie poprawnie pojąć teraźniejszości. Wszystko jest ze sobą powiązane. Ot taki chociażby Wiedźmin, ma w sobie tyle motywów, odniesień do historii, że przeciętny czytelnik bez głębszej znajomości kontekstów literackich nie dostrzeże większości z nich, a co za tym idzie zna tylko powierzchowny wydźwięk książki. Chyba, że mówimy o czytaniu mniej ambitnych pozycji, w których wszystko jest napisane jak krowie na rowie, to rzeczywiście 'staroci' nie potrzebujesz. Dziwie się, że piszesz to akurat przy Kamizelce, która wg. mnie ma bardzo ponadzczasowy wydźwięk, sądzę, że do dziś wzrusza niejednego. Jej prostota, zarówno fabuły jak i języka niesie za sobą niezwykle smutną treść. Może właśnie na tym polega urok prostoty, zbędne pompatyczne słowa mogłyby tylko zniszczyć ten utwór. Łatwiej byłoby mi zrozumieć gdybyś swoje oburzenie wyrażała np. w stosunku do Kordiana, którego wg. mnie o wiele ciężej pojąć w dzisiejszych czasach. W lekturach fascynujące jest to, że zawierają w sobie drugi sens, często odwołujący się do ówczesnej sytuacji historycznej. W każdym fragmencie można coś odnaleźć, każda książka po omówieniu w stopniu większym lub mniejszym mnie zaskakuje. Rozumiem, że można nie lubieć czytać lektur, ale nie twierdź proszę, że nie mają nic wspólnego z współczesnością, bo mają mnóstwo, wystarczy tylko spojrzeć na nie z innej perspektywy, bez uprzedzeń
  Ola (kujasz93 {at} wp.pl)

 • Utwór rozpoczyna się od przedstawienia sytuacji narracyjnej – osoba mówiąca w utworze wylicza zawartość swojej szuflady. Są tam: młodzieńczy dramat napisany na lekcji łaciny, bukiet zasuszonych kwiatów i stara kamizelka. Następnie dostajemy znaczący opis ostatniego z przedmiotów, w którym podkreśla się zniszczenia widoczne na materiale. Narrator wskazuje również na ślady ciągłego zwężania kamizelki, a z tego wyciąga wniosek, że zapewne właściciel musiał chudnąć w szybkim tempie. Wspomnienia te nie są mu już jednak bardzo bliskie, gdyż mówi, że teraz chętnie pozbyłby się zbędnego przedmiotu.
  Alicja (kiss29 {at} op.pl)

 • Taaak analfabetyzm!! Czasy się dawno zmieniły a my cały czas musimy czytać jakieś starocie. Dzisiaj mówi się inaczej, myśli się inaczej i inaczej żyje. Więc jak młodzież ma w pełni zrozumieć te stare książki. Powinien nadejść w końcu czas na coś nowego. Jak kultura ma się rozwijać stojąc w miejscu?!
  Mimi (klaosk33 {at} wp.pl)

 • ja tą lekturę mam w 1 gim. na początku myślałam, że ta książka to jakiś banał, ale gdy przeczytałam streszczenie, strasznie zaciekawił mnie ten utwór... koniecznie muszę ją przeczytać : )
  Daria (ilaendri {at} gmail.com)

 • mam tą ksiażke w mojej prezentacji na mature... i juz przeczytałam dawno ksiazke ale fajnie ze mozna sobie tak szybko przeczytac opracowanie:) bardzo dobra strona z opracowaniami!!ogromny szacun:):):)
  Olciaa (lola1989 {at} .amorki.pl)
Tagi: